Former Judges

 

Hon'ble Mr. Justice Asok Kumar Ganguly

Hon'ble Mr. Justice Asok Kumar Ganguly
Former Judge
(DoB.03.02.1947)
Term of Office: (DoA) 17.12.2008 to (DoR) 03.02.2012 (F.N.)

PROFILE

  • Born on 3rd February 1947, Justice Ganguly completed both M.A. in English in 1968 and LLB in 1970 from Calcutta University. In 1969, he started his career as a teacher in a school of which he was a student. Actually started practice in Calcutta High Court in 1972.

  • Appointed a Permanent Judge of the Calcutta High Court on 10th January, 1994. Immediately was transferred to Patna High Court and joined Patna High Court on 4th April, 1994. After being in Patna High Court for more than six years, was transferred to Calcutta High Court and joined the same on 1st August, 2000 and since then continued in Calcutta High Court. Ultimately became the senior most puisne Judge in Calcutta High Court from March, 2005. Twice functioned as Acting Chief Justice of Calcutta High Court. Transferred to Orissa High Court and joined Orissa High Court as the senior most puisne Judge on 21st April, 2006.

  • Became Acting Chief Justice of Orissa High Court on 28.1.2007 and then took Oath as Chief Justice of Orissa High Court on 02.03.2007.

  • Then became Chief Justice of Madras High Court on 19.05.2008.

  • Appointed to Supreme Court of India as one of its judges on 17.12.2008.

  • Retired on 03.02.2012 (F/N).