Supreme Court of India

R. C. Lahoti

R. C. Lahoti

Lahoti, Ramesh Chandra, B.Com., LL.B—Born on 1-11-1940. Joined the Bar in District Guna in 1960 and enrolled as an Advocate in 1962. In April, 1977, recruited directly from the Bar to the State Higher Judicial Service and was appointed as a District & Sessions Judge. After functioning as a District & Sessions Judge for a year, he resigned in May 1978 and reverted to the Bar for practice mainly in the High Court. Appointed Additional Judge of the Madhya Pradesh High Court on 3.5.1988 and made permanent Judge on 4.8.1989. Transferred to Delhi High Court on 7.2.94. Appointed as a Judge of Supreme Court of India on 9.12.1998. Appointed as Chief Justice of Supreme Court Of India on 01-06-2004 (Forenoon). Due to retire on 1.11.2005.

fline1.gif (2781 bytes)

Constitution

Jurisdiction

Rules

CJI & Judges

Former CJIs

Golden Jubilee

Calendar

Constitution

Jurisdiction

Rules

CJI & Judges

    Former CJIs

Golden Jubilee

Calendar

home

back

top